STOP Vaginálnej mykóze

Naposledy som napísala článok o tom, ako vyliečiť zápaly močových ciest. A keďže mi prišla úprimná správa od jednej milej ženy s poďakovaním a zároveň s otázkou na ďalšie ženské trápenie, rozhodla som sa, že aj o tom napíšem. Ide o ochorenie, o ktorom sa ′nehovorí′ – je ním Vaginálna mykóza.

Osobne som sa s týmto problémom ešte nestretla, ale povedala som si, prečo sa ním neprelúskať? Obrátila som sa s prosbou o pomoc na ženy, ktoré sa z tohto ochorenia už vyliečili, hľadala som v múdrych knihách, pýtala sa lekárky a preskúmala ďalšie brožúry o mykózach. Vznikol z toho tento článok. A ja som sa znova niečomu novému priučila.  🙂 

 

Nasledujúce riadky sú venované všetkým ženám, ktoré s problémom mykóz ticho bojujú:

Problém menom Vaginálna mykóza

Začnem stručným vysvetlením, čo to tá Vaginálna mykóza vlastne je:

Je to nepríjemné ochorenie pohlavných orgánov. Prevažne sa vyskytuje u žien. Pôvodca tejto kvasinkovej infekcie je kvasinka „Candida Albicans“ a ak sa premnoží, vyvolá problémy.

Ťažkosti, ktoré vyvolá sú:

 • štípanie, svrbenie, pálenie v pošve
 • sucho v pošve
 • špecifický výtok

 

Prečo k nej dochádza? 

Ženy týmto ochorením aj opakovane trpia, ale väčšinou to držia v tajnosti. Zaujímalo ma teda, čo spôsobuje takéto problémy a ako sa dá týmto ženám pomôcť.

Zistila som, že ho spôsobujú najobyčajnejšie situácie: ako zlé stravovanie, prejedanie sa množstvom sladkostí alebo dlhodobé užívanie antibiotík. Môžeš si ju privodiť, keď sa v plavárni zdržiavaš dlhší čas v mokrých plavkách mimo bazéna, ale objaviť sa môže aj počas tehotenstva. Najväčšie problémy však vyvolá nedostatočná hygiena.

Toto ochorenie je výsledkom narušenia pH v pošve.

 

Liečba

1. Je nutné zájsť k lekárovi. Pravdepodobne Ti predpíše najúčinnejšiu – lokálnu liečbu – čípky, antibiotiká, ktoré sa zavádzajú priamo do pošvy alebo masť. Bude potrebné, aby si naordinovanú liečbu poctivo dodržiavala.

2. Nezabudni, že je dôležité zdravo sa stravovať. Ak tomu u Teba doteraz tak nebolo, je čas urobiť zmenu vo svojom dennom menu. Okrem toho pi veľa ženských čajov, ako napríklad Alchemilka a zaraď na čas do svojej stravy viac cesnaku.

3. Skvelé účinky môžu priniesť bylinky: Žihľava, Aloe Vera, Ľubovník bodkovaný, Šalvia, Rebríček  a oleje: oreganový olej, kurkumový olej a čajovníkový olej (Tea tree oil).

4. Vodný bylinkový kúpeľ si môžeš pripraviť tak, že si do napustenej vody vo vani pridáš čaj Rebríček alebo Tea tree oil.

5. Môžeš si robievať výplach pošvy s jablčným octom.

6. Taktiež pomáha potieranie intímnych partií olejmi: kurkumovým a čajovníkovým alebo šťavou z Aloe Vera.

7. Ženy sú vyslovene upozorňované, aby sa neškrabali.

Citujem príspevok ženy, ktorá sa s nami podelila o jej skúsenosť:

,,Keď som bola tehotná, nechcela som užívať lieky. Takže som si robievala vodné kúpele s Tea tree olejom a postupne som sa vyliečila. Mastila som sa tiež kokosovým olejom. Oba tieto oleje majú antimykotické účinky.“ Anka

Pozor!

Touto mykózou môže trpieť aj Tvoj partner. Vtedy je veľmi dôležité aby sa preliečil aj on. Počas týchto ťažkostí u jedného či oboch z vás, by ste sa mali určite zdržať pohlavného styku.

pH vo vagíne

pH je hodnota kyslosti/zásaditosti v organizme. Zdravé pH v pošve je kyslé, malo by mať hodnotu medzi 3,8 -4,5. Je veľmi dôležité aby jeho hodnoty boli optimálne.

Svoje pH zistíš:

 • pomocou známeho „pH papierika“ = Indikačného papierika na určenie zakyslenia organizmu. Ten si môžeš zakúpiť v lekárňach, zdravotníckych potrebách alebo dokonca aj na internete. Papierik sa omokrí močom (test je odporúčaný vykonávať ráno nalačno) a už po jednej sekunde sa farba omočenej časti papierika začne meniť. Papierik potom priložíš k farebnej škále stupnice a porovnáš si pH.
 • alebo požiadaj o vyšetrenie pH svojho lekára.

V organizme je potrebná rovnováha zásad a kyselín. V opačnom prípade budú Tvoje telo sprevádzať zdravotné ťažkosti.

pH v pošve upravíš napríklad zmenou stravy. Vynechaj kyslé potraviny a stravuj sa predovšetkým zásaditými potravinami. ( 💡 Citrón nie je kyslá potravina. Napriek jeho chuti sa radí medzi silné zásady.) K tomu patrí obmedzenie sladkých jedál a pridanie množstva zeleniny a byliniek.

 

Ako je na tom psychika ženy trpiacej mykózou?

Psychika ženy počas toho, kedy trpí vaginálnou mykózou je oslabená. Kľúčové je, aby ostala vytrvalá a snažila sa všetkými možnými spôsobmi vyliečiť. Musí na seba dávať omnoho väčší pozor, hlavne z toho dôvodu, aby po vyliečení ostala zdravá a choroba sa jej už nevrátila.

Ženy sa často za túto diagnózu hanbia a snažia sa ju ukrývať. To ich privádza do stresových situácií, ktoré im ešte viac zhoršujú ich zdravotný stav. Ako predchádzať stresovým situáciám sa dočítaš  TU »»».  

Je liečba mykóz trvalá?

Odpoveď na túto otázku je veľmi individuálna. Ale často sa stáva, že sa mykózy zvyknú znova vrátiť. Dôvod ich návratu je opätovný pokles pH v pošve, prechladnutie či zápal močových ciest, nedostatočné preliečenie predchádzajúcej mykózy. No a striedanie sexuálnych partnerov tomu samozrejme taktiež nepomáha.

Prevencia

Zdravou stravou, starostlivosťou o svoje telo a vyššie spomenutými tipmi ako si pomôcť a vyliečiť sa, môžeš zároveň mykózam aj predchádzať.

TIP do bazéna:                                                                              

Ak chodievaš často plávať, existuje pár spôsobov, ako si vieš pomôcť, aby si sa ochránila: Sú na to určené tampóny, ktoré si zavedieš pred plávaním, alebo sa po plávaní natri kokosovým olejom či tea tree olejom.

 

"Milá čitateľka, netráp sa a nepatri k tým ženám, ktoré ticho trpia. Každá z nás by si mala svoje ženstvo vážiť a tešiť sa z neho! Ak to tak u Teba nie je, zmeň to. Ide o Tvoje zdravie a kvalitu života. Nenechaj sa odradiť "trápnou vaginálnou situáciou", pocitom hanby ani rumencom na tvári. Zaslúžiš si byť zdravá! Vyskúšaj vyššie spomenuté rady, vyhľadaj toľko lekárskej pomoci, alternatívnych metód a babských rád, koľko bude potrebné. Len nech si znova absolútne v poriadku. A až budeš poznať nové tipy liečby, podeľ sa o ne so mnou a s ostatnými ženami v komentároch pod týmto článkom. Prajem Ti veľa zdravia!"

Veronika Šimko, zakladateľka Červeného stanu - online
 

Ďakujem za prečítanie tohto článku!


„Som motivátorka a podporovateľka žien v tom, aby boli skutočne samé sebou.

Venujem sa ženským témam a cítim silné prepojenie s ostatnými ženami. Preto som nadviazala na tradíciu starú tisícky rokov a preniesla ju do dnešného moderného sveta: vytvorila som tento Červený stan - online.

Pomáham ženám, oslobodiť sa od zhonu a stresu a vrátiť sa k prirodzenému, pokojnému, cyklickému životu. Prinášam im pohľad na svet inými očami, aby mohli znova žiť slobodne z hĺbky svojej duše.“

Môj príbeh si môžeš prečítať tu »»»

Tu na Teba čaká Tvoj darček:

E-KNIHA ZDARMA

Prijmi sa ako žena. Slobodná žena.

 • Chceš si udržať svojho slobodného ducha po celý život?
 • Túžiš byť viac sama sebou?
 • Rada by si sa naladila na svoje vnútro a svoje ženstvo?

Stiahni si túto e-knihu

a vydaj sa na cestu svojej duše za slobodou.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tvoje osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.

 • INFO k článku

   Ak radšej počúvaš ako čítaš, audio-nahrávky mojich blogových článkov nájdeš aj »»» v AUDIO-Blogu.

 • Darček pre Teba:

  E-KNIHA: Prijmi sa ako žena. Slobodná žena. 

  Stiahni si túto e-knihu ZDARMA a vydaj sa na cestu svojej duše za slobodou.

 • Najnovšie články
 • Poď na Facebook :)
 • Sleduj na Instagrame…
 • Pridaj sa ku mne na Pintereste :)
 • Prečítaj si knihu: