Ako efektívne využiť čas počas čakania

Neznášaš čakanie? Ani ja. Preto už „nečakám“. 🙂 Urobila som si z dlhého čakania, neplánované chvíľky iba pre seba. V tomto článku sa dozvieš, ako efektívne využiť dobu, keď musíš niekde čakať a využiť ju ako osobné voľno či iný zlepšovák…

Počas cestovania s mojím mužom, sme trávili čas čakaním na vlak – vtipkovaním na môj účet. Moja batožina zvykne byť totiž väčšia ako ja. A tiež sme urobili niekoľko fotiek. Z nežiadúceho čakania, je milá spomienka a fotografia v článku na blogu. 😀

Už veľa krát sa mi stalo, že som šla niečo vybaviť do lekára, do banky, na úrad alebo som cestovala a čas, ktorý som tým strávila bol oveľa dlhší, než som pôvodne predpokladala.

Napríklad nedávno, keď som odchádzala od lekárky, musela som si ešte v lekárni vybrať potrebný liek. Lenže oni ho nemali na sklade. Objednali mi ho a prevziať som si ho mohla o 5 hodín. „No, super!“ pomyslela som si a či sa mi to páčilo alebo nie, ostávali mi dve možnosti. Buď by som šla 25 km späť domov a ešte v ten deň sa do lekárne vrátila znova (takže by som neprecestovala za deň iba 50km ale 100km) alebo som mala druhú možnosť, počkať.

Počkala som.

Kedysi by mi to vadilo a povedala by som, že je to strata času. Bola by som z toho nervózna, v strese a mala by som zlú náladu.

Dnes je to však inak. Zmenila som názor, zmenila som môj prístup – teraz už čas, ktorý musím niekde čakať, beriem ako extra chvíľku pre seba. 😀 

 

Chcela by si, aby to tak bolo aj u Teba?

Ako to teda urobiť, aby nás takéto situácie o čas nepripravovali, ale aby nám ho práve naopak spríjemňovali alebo dokonca šetrili?

Veď počas toho, čo musíme niekde čakať, tak nám doma stojí práca, pošta sa sama nepošle, neodpísali sme na email kolegom a šéfovi, obed sa sám nenavarí, čaká nás ďalšia kopa povinností, ktoré musíme stihnúť. A my trčíme tu. V čakárni u lekára, na úrade, vo vlaku, či v lepšom prípade niekde v cudzom meste.

Prichádza nervozita a starý známy pocit: „Nestíham.“  ⇒ Stopni ho skôr, než príde!

Mám pre Teba niekoľko tipov, ako to robievam ja.

Čakanie už pre mňa nie je stresor, teda situácia, vďaka ktorej sa dostávam do stresu, ale stalo sa pre mňa veľmi zaujímavým časom a dokonca si počas toho i oddýchnem.

 

Je to jednoduchšie než si myslíš…

Stále pri sebe nosím:

 • fľašu vody
 • mobil a nabíjačku na mobil
 • čítačku kníh alebo knihu
 • mobil (pokiaľ sa dá, tak aj s prístupom na internet)
 • ak potrebujem niečo súrne dokončiť, tak v mobile mám predpripravené poznámky
 • pero a papier
 • …a pokiaľ viem, že budem čakať dlhšie, beriem so sebou aj notebook

Nie je to veľa vecí. Do kabelky vojde 0,5 l fľaška, kniha a pero väčšinou v pohode. Mobil v nej máme dnes už automaticky a ako papier môžeme použiť notes alebo mini zápisníček.

Pozn.1:

Na takéto situácie sa dá pripraviť vopred a to minimálne tým, že si stále dáš nabiť cez noc batériu v mobile, aby si vedela, že Ti cez deň naozaj vydrží.

Stále udržiavaj e-knihy v mobile alebo v čítačke aktuálne, tak aby si tam mala tie, ktoré si ešte nečítala. Ak by si chcela nejaký tip na e-knihu, tak si môžeš svoje najbližšie čakanie spríjemniť práve čítaním jednou z mojich e-kníh. Vieš si ich stiahnuť do mobilu a čítať ich kedykoľvek budeš chcieť aj keď si offline.

Pozn.2:

Internet. Nie je síce nevyhnutný, ale mnohokrát pomôže k vyššiemu komfortu počas čakania. Ak potrebuješ prístup k netu, vieš sa pripojiť na miestne wifi (pokiaľ je k dispozícii), predplatiť si internet v mobile alebo si môžeš jednorázovo zaplatiť 0,50€ poplatok za internet na deň u Tvojho operátora.

Pozn.3:

Ak zabudnem na niektorú z vyššie vymenovaných vecí alebo i komplet na všetky a som niekde v meste, zájdem si do najbližšieho papiernictva a kúpim si pero za 0,70€ + blok na písanie za 1 -2€ a hotovo. Zaobídem sa aj bez mobilu. Respektíve, ak čakám niekde v čakárni, poprosím miestnu pracovníčku, či by mi mohla dať čistý papier a pero. Doteraz som sa strela iba s kladnou odpoveďou. 🙂

 

Čas, keď musíš niekde čakať, vieš využiť, nasledovne:

 • napísať si zoznam všetkých domácich prác, ktoré potrebuješ v blízkej dobe urobiť.
 • porozmýšľať a rozpísať si svoju finančnú situáciu. Keď to uvidíš čierne na bielom, možno dostaneš i nejaký fajn nápad na vylepšenie.
 • napísať správy blízkym, priateľkám, resp. vybaviť niečo, čo už dlho odkladáš.
 • prečítať si eBook či knihu alebo sa vzdelávať.
 • ak Ťa ťaží nejaký problém, skús si rozpísať jeho klady a zápory a možno vyriešiš i ten.
 • napísať si zoznam úloh, ktoré môžeš pre-delegovať na niekoho iného a dokonca hneď mu to môžeš SMSkou oznámiť.
 • usporiadať si termíny v mobile.
 • o svoj šatník sa môžeš postarať i na diaľku. 🙂 Napíš si, čo potrebuješ dokúpiť alebo aké nové kúsky by si v ňom chcela mať.
 • spíš si nápady, ako môžeš niekomu urobiť radosť alebo čo môžeš svojim blízkym kúpiť na narodeniny.

Venuj sa svojmu hobby, práci alebo inej činnosti. Napr: trieď a upravuj fotografie v mobile, pleť svetrík (takže si so sebou nos vlnu a ihlice), hraj hry v mobile, čítaj správy zo sveta, počúvaj svoju obľúbenú hudbu (nezabudni vziať so sebou slúchadlá), napíš článok na blog.

 

Kde môžeš čakať?

Niekedy nemáš na výber a musíš ostať v čakárni. No pre istotu si prezisti „kde môžeš čakať“. Mnohokrát majú k dispozícii jedáleň, kantínu alebo pekný park, kde by Ti bolo určite príjemnejšie. Dohodni sa, aby Ti zavolali, až bude hotové to, na čo čakáš; alebo im zavoláš ty; alebo jednoducho počkaj pred dverami, aby Ti nič neušlo.

Ja si najradšej zájdem niekde do kaviarne alebo na čaj. Okrem pokoja, pohodlia, tepla, tekutín je k dispozícii i studená kuchyňa či v prípade potreby toaleta.

 

Jupííííí 😀

…som rada, že si si prečítala tento článok! Lebo až budeš najbližšie niekde čakať, tak už vieš, že je to Tvoje osobné voľno a môžeš ho maximálne využiť. 🙂

Už vieš, ako obmedziť stres z toho, že nestíhaš a že Ťa niečo obralo o Tvoj čas. Ušetríš sa stiesneného pocitu nepokoja, ktorý by si zažívala počas nervózneho čakania.

A dokonca si môžeš „neplánované chvíľky iba pre seba“ začať užívať.

 

Ďakujem za prečítanie tohto článku!


„Motivujem ženy, aby boli samé sebou a šťastné, a viedli plnohodnotný život. Pre tento cieľ som vytvorila Červený stan - online, v ktorom spájam esenciu ženstva s múdrosťou prírody a s pokrokom 21. storočia. Prinášam pohľad na svet inými očami, aby sme mohli znova žiť slobodne, z hĺbky svojej duše.“

Viac o tom, kto som, si môžeš prečítať tu »»»

Tu na Teba čaká Tvoj darček:

E-KNIHA ZDARMA

Prijmi sa ako žena. Slobodná žena.

 • Chceš si udržať svojho slobodného ducha po celý život?
 • Túžiš byť viac sama sebou?
 • Rada by si sa naladila na svoje vnútro a svoje ženstvo?

Stiahni si túto e-knihu

a vydaj sa na cestu svojej duše za slobodou.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tvoje osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.