Napadlo Ti niekedy, PREČO kričíš po svojich najbližších?

„Nekrič na mňa!” povie Ti Tvoj chlap.  „Ja nekričím!” odvetíš.   „Kričíš!” oponuje Ti.

„Včera som Ťa prosila, aby si opravil dvierka na skrinke. A urobil si to? Nie. Musím Ťa stokrát prosiť a aj tak sa na to vykašleš. Keď vypadnú a rozbijú niekomu hlavu, už bude neskoro!” teraz už v zúrivosti kričíš.

„Zabudol som na to. A nekrič po mne!” bráni sa.

Poznáš to? Toto je jedna modelová situácia. Ale podobných, kedy nám rupnú nervy a my sa vyvrieskame na najbližšie stojacu osobu, dieťa, manžela, či kohokoľvek iného, je naozaj veľa.

Je pekné, keď niektorá žena kričí fakt iba vtedy, keď na to má pádny dôvod. A ešte príjemnejšie je, keď je stále v pohode a nezvykne zvyšovať hlas, ani reagovať na žiadnu situáciu krikom ani plačom. Takouto povahou však disponuje len malé percento žien. Väčšina z nás si krikom musí prejsť.

Mám pre Teba jednu dobrú a jednu zlú správu. Dobrá správa je, že k vnútornému pokoju  sa vie dopracovať každá žena a tiež odvyknúť si od toho – reagovať krikom. A tou zlou správou je, že za tým nepríjemným jačaním sa stále skrýva niečo iné, podstatnejšie. Nie sú to neopravené dvierka na skrinke.

 

Čo sa za krikom ukrýva?

Môžu to byť rôzne faktory:

Vnútorná bolesť

Mnohokrát sa stáva, že nás trápi úplne niečo iné, ako práve ten viditeľný zdroj hádky. Niekto nám ublížil, rozišli sme sa s partnerom, stratili sme prácu, cítime sa nepotrebné, nemilované, pociťujeme bolesť zo straty zosnulého alebo bezmocnosť.

 

 

Nesplnené očakávania

Krásny príklad je práve svadobný deň. 🙂 Máme obrovské očakávania, túžby, ako by malo všetko vyzerať. My ženy máme presnú predstavu, ako by mal daný deň prebehnúť a v tom sa pokazí auto. Z našich snov sa stala čierna machuľa a obviníme práve partnera, že sa mal o to postarať, že to bola jeho zodpovednosť a tak ďalej a tak ďalej.

Tento prístup si aplikuj do bežných situácií a o hnev a krik je v sekunde vystarané.

 

Hormóny

Tie s nami vedia úplne zamávať.  Počas všetkých 4 fáz menštruačného cyklu (predovulačná, ovulačná, predmenštruačná a menštruačná), ale aj v období tehotenstva či prechodu, sa nám mení hladina hormónov a ovplyvňuje našu náladu aj správanie. Nie je to ospravedlnením pre hysterický ženský krik, ale môže byť jeho zdrojom. A práve v tretej fáze je známy PMS (predmenštruačný syndróm), kedy sa žena správa ako „Čertík v škatuľke“.

 

 

 

Ale najčastejším dôvodom kriku je:

STRES

Nenápadný proces, prebiehajúci vnútri nás, ktorý si často vôbec neuvedomujeme. Stres nám môžu vyvolať vyššie spomenuté faktory, ale taktiež aj mnohé ďalšie.

Ak v negatívnom strese zotrvávame dlhšiu dobu, začína to byť nezvládateľné a my sme nepokojnejšie. Rýchlejšie vybuchneme, impulzívnejšie reagujeme a kričíme. A pokiaľ s tým nič neurobíme, dostaneme sa do stavu, kedy už nie sme schopné normálne reagovať a pre našich najbližších i samé pre seba sme neznesiteľné.

 

 

 

 

 

 

Už nechcem byť ukričaná harpia, čo mám urobiť?

Ak cítiš vnútornú bolesť:

  • Zisti, čo Ťa tak trápi a dovoľ si precítiť všetky svoje pocity, ktoré sa derú napovrch. Dopraj si čas na to, aby si ich spracovala. 

Ak máš nesplnené očakávania:

  • Trošku popusť vo svojich nárokoch. Nič a nikto nie je dokonalý. Pokús sa byť flexibilnejšia a tolerantnejšia.
  • Nepúšťaj sa svojich snov, ale ži viac v realite. 

„Realita môže byť krajšia ako ktorýkoľvek sen.“ …neznámy autor

Trápi Ťa predmenštruačný syndróm a hormóny?

Si vystresovaná?

  • Tvoj krik je v tom prípade dôsledkom stresu. 
  • Odporúčam Ti, dozvedieť sa viac o tom, čím si na seba vytváraš tlak. Čo v Tebe vyvoláva také silné napätie, že sa prejavuje až vrieskaním po najmilovanejších osobách.
  • A keď už budeš sama sebe lepšie rozumieť po tejto stránke, rozhodni sa, čo s tým urobíš.  

 

Krik je iba vonkajším prejavom nášho vnútorného rozpoloženia. 

Slúži na vyjadrenie emócií a na to, aby nám ukázal, že niečo nie je v poriadku.

Čo s tým urobíme, je len na nás.

 

Ďakujem za prečítanie tohto článku!


„Motivujem ženy, aby boli samé sebou a šťastné, a viedli plnohodnotný život. Pre tento cieľ som vytvorila Červený stan - online, v ktorom spájam esenciu ženstva s múdrosťou prírody a s pokrokom 21. storočia. Prinášam pohľad na svet inými očami, aby sme mohli znova žiť slobodne, z hĺbky svojej duše.“

Viac o tom, kto som, si môžeš prečítať tu »»»

Tu na Teba čaká Tvoj darček:

E-KNIHA ZDARMA

Prijmi sa ako žena. Slobodná žena.

  • Chceš si udržať svojho slobodného ducha po celý život?
  • Túžiš byť viac sama sebou?
  • Rada by si sa naladila na svoje vnútro a svoje ženstvo?

Stiahni si túto e-knihu

a vydaj sa na cestu svojej duše za slobodou.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tvoje osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.