Vytvorme lepší svet pre ženy. Ženy túžia po bezpečí, bez znásilňovania a týrania.

Dnes je krásny deň, Valentín. Ale 14. februára sa deje aj niečo oveľa dôležitejšie – ide o nás, ženy… Prebúdza sa celosvetovo naša súdržnosť, chránime a podporujeme sa navzájom.

Prečítaj si tento článok a pridaj sa k medzinárodnému hnutiu na pomoc týraným ženám, čo i len podporujúcou myšlienkou, tancom alebo akýmkoľvek iným spôsobom, ktorý sa Ti páči.

Stalo sa to pred mnohými rokmi. Mala som asi devätnásť. Pracovala som na rôznych brigádach a práve som začínala v novej práci. Nakoľko som sa musela najprv zaučiť, chodievala som na rôzne stretnutia a školenia. Väčšinou sa konali v skupinách a zasadacích miestnostiach.

Až na jedno školenie… Keď som vošla do miestnosti, sekretárka mi oznámila, že dnes sa program zmenil a mám ísť do inej miestnosti, kde bude prebiehať individuálny tréning. Šla som teda do odľahlej časti budovy, do jednej temnej, uzavretej miestnosti. Nik tam ešte nebol.  Bolo mi to divné, ale čakala som. Po pár minútach prišiel šéf a oznámil mi, že odteraz sa budú robievať aj individuálne tréningy. Spísali sme nejaké dokumenty, otvoril v počítači prezentáciu a začal ju komentovať.

Po pár stránkach mi mimochodom povedal, že ak urobím čo chce, zvýši mi plat, dá mi lepšiu zmluvu a postará sa o to, aby som bola vo firme spokojná. Zostala som úplne zmätená. Nevedela som, čo mám povedať, nezmohla som sa na slovo. Ani som nevedela, o čom to vlastne hovorí. Až kým si nezačal rozopínať opasok a nohavice. Povedala som mu rázne nie, odporovala a odišla k dverám. Lenže on sa mi postavil do cesty a znemožnil odchod. Boli to sekundy. Obzrela som sa, čo je vôkol nás, čím by som sa mohla brániť alebo ho tým ovaliť. Nič… Bola som zdesená a nemala som kam ujsť a on bol trikrát silnejší, väčší.

Vtom sa otvorili dvere a dnu vošla recepčná s otázkou, či nepotrebujeme nejaký materiál, ktorý držala v ruke. Zostala v nemom prekvapení. Bez rozmyslenia som vybehla von, kým on zostal v šoku a ju zabíjal pohľadom. Ona si to hneď spočítala a bežala za mnou. Periférne som videla, že už je pri ostatných kolegoch, ja som sa však nezastavila. Využila som príležitosť, vybehla som z budovy von, do ulíc, až na námestie, kde sa to hemžilo ľuďmi. Tam som chodila po uliciach dookola, snažila sa chytiť dych a skoncentrovať sa. Šla som domov, no celý deň som bola mimo. Moje spolubývajúce si všimli, že som celá bez seba a snažili sa mi pomôcť. 

V podstate sa nič sa nestalo. Ale čo sa mohlo stať? Čo sa mohlo zopakovať? Mala som ďalej riskovať?

Hneď na druhý deň v spoločnosti mojich spolubývajúcich som sa do práce vrátila s okamžitou výpoveďou. Ja som podala papier iba od dverí. A moje veci mi priniesla iná recepčná, ktorá zrejme o ničom netušila. Už som tam nevkročila, ani som sa o tom s nikým viac nebavila. Nemohla som. V tom čase som mala priateľa, všimol si, že som úplne mimo…skúšala som mu to povedať, ale po dvoch vetách som to vzdala a odvtedy to zapadlo do zabudnutia. Ostávalo to ukryté v mojich spomienkach.

Nič sa nestalo. NIČ. Ale to NIČ – tá slizkosť, nebezpečenstvo, neúcta, ten hnus toho chlapa zo sveta nezmizol. Ani tá desivá spomienka, ktorá je pre mňa veľké varovanie. Už také malé NIČ dokázalo vytvoriť silnú nežiadúcu spomienku a obavy. 

To je môj zážitok, ktorý, našťastie, mal dobrý koniec. Podobne začínajúcich situácií som bola ešte pár krát svedkom u mňa aj u iných žien. Naučila som sa vzájomnej pomoci s inými ženami a aj viac chrániť samú seba.

Môj zážitok, resp. zážitky, sú zanedbateľná maličkosť oproti tomu, čo sa vo svete deje. Súcitím s týmto problémom žien a cítim istú zodpovednosť. Preto sa zapájam do hnutia ONE BILION RISING. Začítaj sa do článku ďalej a zisti, o čo v tomto hnutí ide. A ak môžeš, pomôž aj Ty ostatným ženám akýmkoľvek spôsobom.

Žijeme v čase prevratov, zmien a transformácie. Viac ako miliarda žien žijúcich na svete je obťažovaných, znásilňovaných, ale aj inak zneužívaných a trápených. Je načase to zmeniť.

Odporúčam Ti pozrieť si toto video ⇓. Je to krátky 3-minútový film (Short Film) od Eve Ensler a Tony Stroebla, ktorý Ťa uvedie hlbšie do témy, o ktorej budem v nasledujúcich riadkoch písať. Urobme zo sveta lepšie a bezpečnejšie miesto, je to viac ako potrebné.

Každá tretia žena pozná sexuálne násilie a zneužívanie.

Ženy sú znásilňované, fyzicky a psychicky týrané. Stávajú sa obeťami incestu, sexuálneho obťažovania, mrzačenia pohlavných orgánov, sexuálneho otroctva aj obchodovania s ľuďmi. Ešte stále sa uzatvárajú manželstvá s neplnoletými dievčatami. Pácha sa aj mnoho ďalšieho násilia na ženách i dievčatách.

Pred viac ako ôsmymi rokmi sa do tohto problému vložila jedna umelkyňa z New Yorku, Eve Ensler. V tých časoch podľa štatistiky OSN rôzne druhy násilia postihovali približne miliardu žien na svete. Eve povedala: „Všetky ženy na svete by sa mali zhromaždiť v jeden deň. Mali by demonštrovať proti násiliu. Tú miliardu žien je potrebné brániť.“ Chcela to zmeniť a aj to urobila. Začala demonštráciu, v ktorej dnes pokračuje celý svet.

ONE BILLION RISING

ONE BILLION RISING je globálne hnutie, ktoré založila Eve na ukončenie znásilňovania a sexuálneho násilia voči ženám a dievčatám. Táto demonštrácia sa začala v roku 2013. Odvtedy sa koná každý rok, vždy na sviatok Valentína, teda 14. februára.

Je to celosvetový pochod žien. Zameriava sa na spoločný tanec. Pre tento účel vytvorila Tena Clark hudobné video s názvom „Break the Chain“:

Tohto hnutia sa každoročne zúčastňujú ženy z viac ako 190-tich krajín sveta. Ženy vychádzajú do ulíc a tancujú spolu. V mestách sa konajú plánované hromadné, tanečné demonštrácie. Niekedy sa pridávajú i muži podporujúci túto myšlienku. A každý tancuje ten istý tanec.

Kampaň sa každým rokom rozširuje. Zapájajú sa do nej aj umelci najrôznejšími spôsobmi. Osobne som pre podporu kampane One Billion Rising napísala tento článok a venujem sa „podpornej aktivite“ na FB stránke Červený stan – online. Tiež si zatancujem tanec, typický pre tento deň (pozri video), buď doma alebo ak sa mi podarí, tak sa pridám večer k spoločnému tancu hnutia One Billion Rising v najbližšom meste.

Takže ak by si chcela dnešný valentínsky deň stráviť v duchu hnutia ONE BILLION RISING, pridaj sa ku mne a k ostatným ženám spôsobom, aký Ti najviac vyhovuje.

Chceš si zatancovať aj Ty? Nauč sa choreografiu, ktorú tancujú milióny žien spolu. Zdieľam video, vďaka ktorému si ju môžeš v pohodlí svojho domova nacvičiť:

Zabráňme tomu, aby ženy museli zažívať takéto a im podobné pocity:

…často žijem v strachu

…bojím sa chodiť v noci von sama

…bojím sa odpovedať mužovi na otázky, z obavy z následkov

…bojím sa zostať sama s akýmkoľvek mužom v uzavretej miestnosti

…bojím sa nosiť sukne

…bojím sa mužov

V tento deň tancujú po celom svete ženy pre ženy. Množstvo žien aj mužov vystupujú proti násiliu na ženách a za bezpečnosť a slobodu žien. Musí sa o tom hovoriť a je potrebné to riešiť. ONE BILLION  RISING už nie je kampaňou – je to súčasťou spôsobu nášho života.

Pripoj sa k nám!

 

Ďakujem za prečítanie tohto článku!


„Motivujem ženy, aby boli samé sebou a šťastné, a viedli plnohodnotný život. Pre tento cieľ som vytvorila Červený stan - online, v ktorom spájam esenciu ženstva s múdrosťou prírody a s pokrokom 21. storočia. Prinášam pohľad na svet inými očami, aby sme mohli znova žiť slobodne, z hĺbky svojej duše.“

Viac o tom, kto som, si môžeš prečítať tu »»»

Tu na Teba čaká Tvoj darček:

E-KNIHA ZDARMA

Prijmi sa ako žena. Slobodná žena.

  • Chceš si udržať svojho slobodného ducha po celý život?
  • Túžiš byť viac sama sebou?
  • Rada by si sa naladila na svoje vnútro a svoje ženstvo?

Stiahni si túto e-knihu

a vydaj sa na cestu svojej duše za slobodou.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tvoje osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.