10 nápadov, ako sa nevystresovať z vlastnej domácnosti

Domácnosť je naše kráľovstvo! Nie my jej otrokom.

Si doma. Máš chuť si sadnúť na chvíľu do kresla, vychutnať šálku kávy a prečítať si obľúbenú knihu. No nejde to. Pokiaľ nepatríš medzi tie šťastlivky v bubline, ktoré vedia v momente odpútať pozornosť, tak si asi len tak jednoducho neoddýchneš.

Tvoj relax možno mnohokrát vyzerá takto:

Túžiš po chvíli pokoja. Uvaríš si kávu a sadneš za stôl. Tam nájdeš roztrúsené okrušinky. Aby si sa nerozčúlila, ihneď ich upraceš. Potom už nemáš chuť ostávať v kuchyni, tak prejdeš radšej do obývačky. Vidíš, že na balkóne visí už suché prádlo a tak ho pozbieraš. Pohľad Ti padne i na okno a suché kvety, vezmeš fľašu s vodou a popolievaš pár kvietkov. Už keď máš tú fľašu v ruke, poleješ rastliny aj v ďalšej izbe.

Medzitým si už vzala sveter prehodený na stoličke a ukladáš ho v spálni do skrine. Na posteli leží ešte nejaké prádlo „…veď to mám raz dva“ pomyslíš si a už ukladáš prádlo. Z toho bude rýchlo utierka v ruke, ktorú zanesieš do kuchyne, kde hneď umyješ riad. A chvat upratovania je na svete. K tomu Ti zazvoní telefón… a po príjemnej chvíli ticha pri káve sa zľahla zem. Poznáš to?

Prečo je to tak?

My ženy sme tvory všímavé a citlivé na atmosféru.

Či už si to práve uvedomujeme alebo nie, v momente keď si chceme oddýchnuť, potrebujeme príjemné prostredie. To najčastejšie znamená: poriadok v dome, čistý stôl, vyblýskaná kuchyňa, pekne poukladané ženské poklady a úplne super je, ak nás poteší pohľad na ružu vo váze, dobrá hudba či pekná vôňa.

Lenže keď to nie je aspoň do určitej miery splnené (tú mieru má každá žienka odlišnú) bude nás to ťahať, ani nie upratať dom, ale vytvoriť krásu okolo seba. Zvyčajne sa stáva, že si zahltená neporiadkom vtedy, keď svoje neobľúbené činnosti nechávaš na poslednú chvíľu, nestíhaš, si na to sama.

Pred týmto chaosom sa môžeš chrániť dobre nastaveným chodom domácnosti. Nebudeš sa v nej strácať, ale práve naopak! Cítiť sa skvele a žiariť ako najkrajší kvet.

 

10 nápadov, ako sa nevystresovať z vlastnej domácnosti:

Skús si preventívne vytvárať prostredie bez stresu.

Pomocou prvých troch bodov si poskytneš akúsi Prvú pomoc v kritickej chvíli, keď nevieš, kde Ti hlava stojí a si v nepríjemnom strese:

1. Ak sa Ti vážne nechce upratovať a nevieš doma vydržať, netráp sa. Nedovoľ vnútornej nervozite, aby Ťa zožierala. Vezmi si kľúče, fotoaparát a vyraz na prechádzku do prírody. Alebo ak máš po blízku otvorené obchodné centrum, bež si vyskúšať tú oranžovú blúzku, čo sa Ti tak páčila.

Jednoducho urob hocičo iné, nech sa odreaguješ a nemyslíš na tú katastrofálnu domácnosť. Ona to toľko prežije. Až sa vrátiš domov, budeš sa cítiť lepšie a oveľa rýchlejšie sa o ňu postaráš. Neboj, nestratíš čas, iba to zvládneš iným spôsobom.

 

2. Ak máš chuť a čas motkať sa po byte, skrátka sa po ňom poprechádzaj. S tým, že v každej miestnosti, kam vkročíš zmeň to, čo sa Ti na pohľad nepáči. Žiadne veľké upratovanie, varenie, vysávanie, nie, nie. Iba maličkosti. Deka je rozhádzaná, poukladaj ju. Na stole je tanier? Odnes ho. Drobnosti, ktoré Ti urobia vzápätí radosť.

Už je upratané, ale stále máš pocit, že ešte niečo potrebuješ, chceš alebo musíš urobiť? Vezmi špinavé prádlo a daj ho prať. S vedomím, že práčka práve perie za Teba sa posaď a napíš správu priateľke.

 

3. Ďalšou možnosťou, ak Ti nehorí pod zadkom je, že si vyberieš doma miesto, kde sa v tejto chvíli najlepšie cítiš. Tam sa usaď, pusti si hudbu alebo klip a pár minút si dovoľ stráviť iba počúvaním obľúbenej muziky. Po chvíli už budeš môcť, spokojne venovať čas sama sebe a niečo si aj prečítať.

 

Nasledujúce body sa týkajú nastavenia domácnosti pomocou pravidelných činností:

4. Trápi Ťa stav Tvojho rastlinstva?  Tak si vytvor MINIrozvrh pre rastlinky na princípe: pondelok, streda, piatok – polievaš všetky kvety a kaktus iba na začiatku každého mesiaca. Ľahko zapamätateľné. Vytvoríš si zvyk a vyhodíš jednu starosť z hlavy. Ak máš kvetov doma viac, pokojne si rozpíš rozvrh polievania na papier alebo vytvor štítky priamo na kvetináče. Postupne Ti kvetiny začnú prinášať radosť. 🙂

Tip navyše: Pestuj doma iba stromy. Tie sú tiež nádherné a oveľa odolnejšie.

 

5. Večná hádka. Kto dnes vysáva? Začni takýmto hádkam predchádzať. Dohodni sa s partnerom na pravidle „Kto kedy vysáva“, vopred. Ste doma napr. dvaja – Ty a Tvoj partner. Ty budeš vysávať v stredu a on v sobotu. Hotovo. Nemusíte to sledovať, ani držať v hlave, iba jednoducho každú stredu povysávaš. O zvyšok je postarané. Žiadne naťahovanie, ani rozčuľovanie sa nad neporiadkom.

Tip navyše: Využi modernú technológiu. Automatický vysávač, ktorý vysáva sám.

 

6. Umývanie riadu. Pre každú gazdinku je vhodné niečo iné. Jedna umýva riad hneď po jedle, druhá zasa neskôr, až bude mať čas, tretia poumýva všetok špinavý riad naraz večer. Všeobecne platí, že ženám vyhovuje, keď ich kuchyňa víta ráno čistotou. Majú lepšiu náladu. Povedz si, ako Ti to vyhovuje a drž sa toho. Tu je potrebná asi najväčšia snaha, ale jej výsledok stojí za to.

Tip navyše: Umývačka riadku je perfektný pomocník a šetrí dosť veľa času.

 

Posteľ?

7.  Je ráno, zobudíš sa …ihneď ako sa odkrývaš, odkry perinu tak, aby bola okamžite ustlaná. Potom Ti už len stačí, natiahnuť plachtu a natriasť vankúš. HOTOVO. Je to najrýchlejšia pomôcka, aká existuje. Tvojho spoločníka v posteli o to popros tiež. U mňa to funguje veľmi šikovne. Ostáva už len otvoriť okno a máš spálňu ako z katalógu. 🙂

 

8. Prezliekanie obliečok nie je Tvoja silná stránka? Vezmi si kalendár a na rok dopredu si vypíš alebo vymaľuj dni, kedy meníš posteľné prádlo. Vyčistíš si hlavu i od tejto povinnosti. Posteľné prádlo potom prezlečieš, vždy keď Ti to zasvieti v diári.

 

Aj neobľúbenú činnosť akou je utieranie prachu si vieš spríjemniť.

9. Zvoľ si jeden deň v týždni (nemusí to byť sobota), kedy budeš vykonávať túto domácu prácu. Navyše si z toho urob zábavu: Rada utieraš so strapatými prachovkami? Kúp si teda tú rozstrapkanú na AFROštýl 🙂 len ju vezmeš do ruky pobeháš s ňou hore-dolu. Je sama o sebe špeciálna. Pusti si k tomu hlasnejšiu rytmickejšiu hudbu. Utieraj prach a tancuj pri tom po celom dome.

Využi vlhčené utierky do domácnosti a utieraj prach nimi. Zaručený úspech! Ľahká, rýchla práca, po ktorej ostane ešte aj príjemná vôňa. Stalo sa mi, že náhodou po mojom upratovaní prišla návšteva. Ich prvou otázkou bolo „Čo ti tu tak krásne vonia?“. Vieš si predstaviť ich neveriace pohľady, keď som odpovedala: „…utierala som prach“. 😀

 

Predposledný tip na dnes:

10. Na zemi sa váľa neidentifikovateľné náradie (imbusový kľúč Tvojho miláčika samozrejme), poháre sú všade v izbe, obývačke, kuchyni, štipce si zabudla v chodbe, hračky sa povaľujú po zemi, mobil je hodený na posteli a tak ďalej a tak ďalej. K takejto situácii existuje zábavné riešenie – malý kolotoč.

Čo je to malý kolotoč? Každý deň – zvoľ si vždy rovnaký čas – rána, po večeroch či v konkrétnu hodinu, kedy prebehneš celý byt/dom. Vezmeš pohodenú vec a uložíš ju na svoje miesto. Toto robíš dookola, kým všetky veci nie sú na svojom mieste. Potrvá to 10-15 minút denne. Pokiaľ do toho zapriahneš celú rodinku, tak zaručene veselých 5 minút.

Z celého dňa to nie je strata, ba naopak za ten krásny uprataný byt či dom, hotový zázrak. 😀

 

BONUS 🙂

Miluješ kostýmy? Zahraj sa na sexi upratovačku. Istotne Ťa nakoniec okrem čistého bytu poteší aj niečo iné 😛 …pretože, Tvoj chlap to určite ocení. 😀

 

Ženy sú srdce domova.

V prípade, že sa Ti voľaktorá rada páčila, vyskúšaj ju a daj mi vedieť ako si bola spokojná. Ďalšie tipy a mnoho iného ohľadom LIFE-TIME managementu nájdeš tu »»»

Nezabudni na  to, že ak si svoju domácnosť trochu prednastavíš, vytvoríš si tým viac priestoru pre pohodu, relax a zábavu. Zo ženy s túžbou si oddýchnuť, ktorá skončí pri niekoľko hodinovom upratovaní domu, sa zmeníš na spokojnú ženu, ktorá investuje rozumný čas do systematického upratovania a vo chvíli oddychu sa naozaj zrelaxuje. 🙂

Iný pohľad na domácnosť:

My žienky už nemusíme „upratovať“, ale môžeme tvoriť krásu a lásku okolo seba s radosťou. Zamiluj si svoju domácnosť! Je to tvoje kráľovstvo!

PS: Vedela si, že aj šperky si môžeš upratať metódou KonMari? Mrkni na to »»»

 

Ďakujem za prečítanie tohto článku!


„Motivujem ženy, aby boli samé sebou a šťastné, a viedli plnohodnotný život. Pre tento cieľ som vytvorila Červený stan - online, v ktorom spájam esenciu ženstva s múdrosťou prírody a s pokrokom 21. storočia. Prinášam pohľad na svet inými očami, aby sme mohli znova žiť slobodne, z hĺbky svojej duše.“

Viac o tom, kto som, si môžeš prečítať tu »»»

Tu na Teba čaká Tvoj darček:

E-KNIHA ZDARMA

Prijmi sa ako žena. Slobodná žena.

 • Chceš si udržať svojho slobodného ducha po celý život?
 • Túžiš byť viac sama sebou?
 • Rada by si sa naladila na svoje vnútro a svoje ženstvo?

Stiahni si túto e-knihu

a vydaj sa na cestu svojej duše za slobodou.

Komentáre
 1. Lucie píše:

  Skvělé tipy, něco z toho už dělám. Ale nejvíc mě rozsekal bonus 😀 Když si představím, jak by na to koukaly děti…

  • Veronika Šimko píše:

   Tak som rada, že sa tipy páčili 🙂 Noo, prispôsobiť si ich už môžeš podľa seba 🙂 Každopádne prajem veľa zábavy u Teba doma 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tvoje osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.